TWİTTER’DA TRENDTOPİC OLMAK

Twitter nedir, nasıl kullanılır, ne demektir gibi sorulara cevap arıyor; gençlerin bu denli internet bağımlısı olmasının altında yatan sosyal medyanın ne işe yaradığını sorguluyorsanız bu yazımıza göz atın derim.

2006 yılında Jack Dorsey tarafından kurulan anlık mesajlaşmaya yarayan web sitesidir. Kelime anlamı “cıvıldamak, kıkırdamak, gülmek ve kuş cıvıltısı” olan twitterın sembolü olan kuş da bu anlama dayandırılarak koyulmuştur.

Şu anda en çok takip edilen kişi Katy Perry’dir.

Facebooktan sonra en çok tercih edilen twitter sosyal medya iletişim programı, yazışmalarda 140 karakterle sınırlı olan, metin, fotoğraf ve video paylaşım ağıdır. 140 karakterden fazla yazarsanız iletinizi paylaşamazsınız.

Twitterda paylaşılan her şeye “tweet”, bu mesajları yollamaya da “tweet atmak” denir. Tweetlerin aynen iletilmesine ise “retweet” denir. Twitter üzerinden yalnızca hedef kişilere mesaj gönderme işlemine “mention” denir bu işlem için hedef kişinin başında @ işareti olmalıdır.

Eğer kişilerin birbirini takip ediyorsa gizli mesaj gönderme işlemi de yapılabilmektedir.

Hashtag yazışmalarda yazının başına # işaret koyularak yapılan işlemdir. Gelelim Twitter’da trend topic olmak meselesine… Popüler konu başlığına en çok tıklanma, en çok beğenme ya da en çok konuşulan konu listesinde en üstte olmak … Tüm bunların cevabı trendtopic olmak işte.

Atılan tweet sayısına göre bir liste yapılır, bu listede sıraya girilir ve bu sıra anlık olarak değişir. Bunu kısaca TT olmak diye söyleyebiliriz.

Twitter da Nasıl TT Olurum

Peki twitterda nasıl TT olurum? Bir çok insanın takip ettiği yerde gündemde olma, popüler olmak ve böyle bir alanda sesini duyurmak için güzel bir yol.

Hashtag ve trend kelimeleri ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok gündemde kalırsınız. Bunun için fazla tweet atmak değil, farklı hesapların tweet atması önemlidir. Yani aynı kişinin defalarca atmasındansa farklı hesapların atması daha çabuk TT olmanızı sağlar.

Daha önceden belirtilen konunun tekrar gündeme getirilmesi TT olmanızı engelleyebilir; ancak kelimelerin yerini değiştirerek farklı bir gündemmiş gibi yazarsanız TT olma olasılığınız artacaktır.

TT olabilmeniz için Twitterı hem aktif kullanıyor olmanız hem de belli bir takipçi sayısına ulaşmanız gerekebilir. Yoksa sizi dikkate almayacaklardır.

TT olmak için çevrenizin kalabalık olması çok önemlidir. Kalabalık olan çevrenizini hepsine twitter hesabı aldırırsanız ve hepsi sizin hashtagınıze girip işlem yaparsa kolayca TT olursunuz. Baktınız o kadar takipçiniz yok, o kadar arkadaşınız yok olsa da hepsi tek tek girip sizin için bununla uğraşmaz, o zaman yapacağınız şey belli… Kendi kendinize hesaplar alacaksınız. En az 2000 tane hasep almalısınız ki bunun alım süresi 2 ayı bulur. Bunlardan girip kendi iletinize retweet de yaparsınız TT de olursunuz.

Buradan kendiniz gündem yaratabilir, gündemde olan konulara müdahil olabilir, hem kendinizi hem gündemi TT yaparak popüler olabilirsiniz.

 

0 comments

Write a Comment

Fields with * are required