Twitter Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sosyal ağ denince akla gelen ilk platformlardan birisi olan Twitter, her geçen gün gelişen sistemi ve özellikleriyle kullanıcılarını arttırmaya devam etmektedir. Dünyanın her yerinden üyesi olan Twitter, kullanım kolaylığı ve basitliği ile birçok kişiyi kendisine bağlamıştır. Bir mikro blog ağı olarak nitelendirebileceğimiz sistemde insanlar gündemi takip edebilmekte, seslerini burada duyurabilmekte ve yaşadıklarınız, üzüntü – sevinçlerini bu platformda paylaşabilmektedir. Hastag ile paylaşılan konular hakkında tweet’lerde bilgi verilebilmektedir. Tüm dünyada ve ülkemizde popüler olan konular hakkında Twitter’da ekranın sol tarafında hastag’ler bulunmaktadır. Bu hastag’lere tıkladığınızda o hastag ile atılan tweet’lere ulaşabilir, beğeni yapabilirsiniz.

Twitter Nasıl Kullanılır?

Kişi ve kurumlar Twitter’da hesap açabilmekte ve gündemdeki olaylar veya kendi istekleri doğrultusunda tweet atabilmektedir. 140 karakterler sınırlı olduğundan dolayı atılacak olan tweet’ler kısadır ve kolay – hızlı bir şekilde okunabilir. Bu nedenle sosyal medyada daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen kişiler Twitter’ı tercih etmekte ve bu platformda zaman geçirmektedir. Tweet atarken 140 karaktere kadar paylaşım yapabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf, video paylaşmanız da mümkündür. Bunun dışında son zamanlarda eklenen yeni anket özelliği ile takipçileriniz için anket düzenlemeniz de mümkündür. Etkileşimde bulunabileceğiniz birçok araçla diğer hesapları takip edebilir, hesaplardan atılan tweet’lere beğeni ve yorum yapabilirsiniz. ‘@’ işareti ile başlayan kullanıcı adları ile Twitter kullanıcılarına ulaşmanız ve takip etmeniz de mümkündür.

Twitter Kullanmak00-twitter-takipci-arttirma-1442912727-300x171

Twitter’da Trend Topic ve TT olmak deyimini duymuşsunuzdur. Trend Topic ve TT aynı şeylerdir. Bir konu popüler olduğunda bu konunun hastag’i ile çok sayıda tweet atıldığında sol tarafta bu konuyu görebilirsiniz. Yani Twitter’da bir konu Trend Topic olduğunda popüler olduğu anlamına gelir. TT olmak deyimi ise popüler olmak anlamına gelmektedir. Eğer sizinle ilgili çok sayıda tweet atılırsa popüler bir hale gelebilir yani kısaca TT olabilirsiniz. Tabii bunun için sizin kullanıcı adınızla çok sayıda tweet atılması veya attığınız bir tweet’e çok sayıda re-tweet gelmesi gerekiyor. Twitter’da farklı paylaşımlar yaparak ve diğer kullanıcıları takip ederek takipçi sayınızı arttırmanız ve aktif bir kullanıcı olmanız mümkündür.

0 comments

Write a Comment

Fields with * are required