İnstagram’da Arşiv Nasıl Kaldırılır?

Tüm dünyada en fazla kullanılan fotoğraf paylaşım ağlarından birisi olan İnstagram gün geçtikçe farklı özellikler kazanmakta ve daha da geliştirilmektedir. İnstagram’da fotoğraf, video ve hikâye paylaşımı yapılabilirken bu paylaşımların çeşitli düzenleme araçları ve filtrelerle daha güzel bir hale gelmesi de sağlanabiliyor. Sürekli geliştirilen uygulamada en son ortaya çıkan gelişmelerden – özelliklerinden birisi ise arşiv özelliğidir. İnstagram arşiv özelliği ana akış sayfasında veya takip ettiğiniz hesaplardaki gönderileri kaydedebilmenize olanak sağlıyor. Bu özellikle beğendiğiniz veya başkalarına göndermek istediğiniz görselleri arşive yükleyerek daha sonra kolay bir şekilde tekrar bu görsellere ulaşabiliyorsunuz. Böylece görseli tekrar aramaya veya bulmaya zaman harcamıyorsunuz.

İnstagram Arşiv Özelliği

Bu özellikle akışta görmüş olduğunuz fotoğraf veya videoları rahatlıkla arşivleyebilir ve kaydedebilirsiniz. Arşive almış olduğunuz bu gönderilere istediğiniz zaman arşiv bölümünden tekrar ulaşmanız mümkündür. Arşiv özelliğinin bir diğer güzel yanı ise kendi paylaşımlarınızı da arşive kaldırabilmeniz. İnstagram arşiv kaldırma özelliği ile daha önce yapmış olduğunuz paylaşımları arşivleyebiliyorsunuz. Böylece arşivlemiş olduğunuz paylaşımı takipçileriniz artık göremiyor ancak siz bu fotoğraf veya videolara istediğiniz zaman tekrar ulaşabiliyorsunuz.

Eğer eski paylaşımlarınızı hesabınızdan kaldırmak fakat tamamen silmek istemiyorsanız İnstagram arşiv kaldırma özelliği tam ihtiyacınızı olan çözüm olarak ön plana çıkıyor. Böylece silmek istemediğiniz ancak profilinizden de kaldırmak istediğiniz paylaşımlarınızı arşive kaldırma özelliği ile saklayabilir ve arşivleyebilirsiniz.

İnstagram Arşiv Kaldırma

Bu özelliği kullanmak için ilk etapta hesabınıza giriş yaparak arşive kaldırmak istediğiniz fotoğraf veya videoyu seçmeniz gerekiyor. Fotoğrafın yan kısmındaki seçeneğe tıkladığınızda arşiv sekmesi karşınıza çıkacaktır. Bu seçeneğe tıkladığınızda ise fotoğrafınız veya videonuz artık arşive kaldırılmış olacaktır. En azından fazla beğeni alan ancak güzel olmadığını düşündüğünüz fotoğraflarınızı bu özellikle silmeden arşive kaldırabilirsiniz. Siz bir fotoğrafı arşive kaldırdığınızda o fotoğraf silinmez ancak artık profilinizin arşiv bölümünde o fotoğraf görünmeye başlar. Böylece fotoğrafınızı hem silmemiş olursunuz hem de takipçilerinizin fotoğrafınızı görmemesini sağlarsınız. İstediğiniz zaman veya kararınızı değiştirdiğiniz zaman ise fotoğrafınızı tekrar yayınlayabilir ve arşivden kaldırabilirsiniz.

Profilinizin üst kısmında yer alan saat simgesine tıkladığınızda arşiv sayfanız açılmaktadır. Bu sayfada daha önce arşive kaldırmış olduğunuz birçok fotoğraf ve videoya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Daha önce arşivlemiş olduğunuz tüm fotoğraf ve videolara bu sayfada ulaşarak tekrar yayınlamak istediğiniz fotoğraflarınızı seçebilir ve yayınlayabilirsiniz. Böylece kararınızdan vazgeçer ve fotoğraf – videolarınızı tekrar takipçilerinize açmak isterseniz buradan arşivden kaldırma özelliği ile tekrar profilinize yükleme yapabilirsiniz. İnstagram arşiv özelliği özellikle sayfalardaki gönderileri kaydetmenize ve tekrar bu gönderilere ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Oldukça kullanışlı olan arşive alma ve arşive kaldırma özellikleriyle uygulama daha da iyi bir hal almaktadır. İlerleyen zamanlarda yeni özelliklerin gelmesi beklenen İnstagram arşiv özelliği ile üyelerine birçok kolaylık sağlamaktadır.

0 comments

Write a Comment

Fields with * are required