İnstagram’a Anket Nasıl Eklenir?

Dünyaca ünlü fotoğraf paylaşım ağı İnstagram her geçen gün yenilenmekte ve yeni özelliklerle kullanıcılarına eşsiz deneyimler sunmaktadır. Son dönemlerde gelen yeni özelliklerden birisi ise İnstagram anket özelliğidir. Özellikle yüksek takipçili İnstagram sayfalarının takipçileriyle etkileşimini daha da arttırmak adına kullanılan anketler üyelerin de yüksek oranda katılımı ile gerçekleşmektedir. Hikâye bölümünde sunulan bu özellik ile sayfalar veya üyeler takipçilerine soru sorabilmekte ve anket düzenleyebilmektedir. Özellikle takipçisi fazla olan sayfaların reklam alarak anket şeklinde bu reklamları takipçilerine sunması ve bir ürünün iyi veya kötü olduğunu sorması anket özelliğinin markalar ve firmalar tarafından da ne kadar önemli bir özellik olduğunu bizlere sunmaktadır.

İnstagram Anketi Nasıl Yapılır?

Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlardan sonra kurulmasına rağmen İnstagram anket yapmakşuan hepsini geride bırakan ve en fazla kullanılan sosyal ağ olan İnstagram birçok kişinin her gün saatlerini harcadığı bir mecra olarak karşımıza çıkıyor. Tüm dünyada milyonlarca üyesinin olması reklam için firmaların ve büyük markaların bu sosyal ağı sık bir şekilde kullanmasına yardımcı oluyor.

Kullanıcılarla sayfanın veya kişilerle takipçilerin etkileşiminin daha da artmasına neden oluyor. Bu da oldukça etkili ve güzel bir özellik olarak İnstagram’da ön plana çıkmasını sağlıyor. Anket düzenleyerek bir ürün, hizmet veya marka hakkında kullanıcıların fikirleri rahatlıkla öğrenilebiliyor. Ayrıca bir konu veya olay hakkında kullanıcıların görüşleri de yine anketlerle görülebiliyor. Genel olarak popüler sayfalar tarafından sıkça kullanılsa da normal üyeler de anket özelliğini sık bir şekilde kullanıyor. Anket özelliğinin hikâyeler bölümünde olduğundan bahsetmiştik. İnstagram anket başlatma işlemi için profilinize giriş yaparak profil fotoğrafınızdaki ‘+’ simgesine tıklamanız gerekiyor. İlk etapta açılan ara yüzde bir fotoğraf çekmeniz veya telefonunuzda var olan fotoğraflardan birini seçmeniz gerekiyor. Daha sonra ise fotoğrafı seçtikten sonra sağ üst kısımda bulunan smile karakterine tıklamanız gerekiyor. Bu karaktere tıkladığınızda karşınıza yeni bir ekran gelecek. Bu ekranda ‘anket’ butonuna tıklamalısınız. Daha sonra burada anketinizi düzenleyerek paylaşabilirsiniz.

İnstagram Anketi Başlatma

Anketi başlatmak için önce bir soru sormanız gerekiyor. Karşınıza gelen ekranda soru bölümüne takipçilerinize sormak istediğiniz soruyu yazıyorsunuz. Soruyu tamamladıktan sonra ise karşınıza cevap seçenekleri geliyor. Eğer herhangi bir değişiklik veya düzenlemede bulunmazsanız evet ve hayır butonları sorunuzun altında yer almaya başlayacaktır. Düzenleyeceğiniz ankete ve soracağınız soruya göre evet ve hayır butonlarını doğru ve yanlış olarak yada istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Cevap butonlarını da düzenledikten sonra ileri butonuna tıklayabilir ve anket işlemini tamamlayabilirsiniz. Anket hikâye bölümünde yer almaya başlayacaktır ve anketi fotoğrafın istediğiniz bölümüne sürükleyebilir – taşıyabilirsiniz. Daha sonra ise yayınladığınız anketi kimlerin gördüğünü veya kimlerin oy verdiğini görebilirsiniz. Kimin hangi oyu kullandığını da yine hikayenin alt kısmını üste doğru kaydırarak görebilirsiniz.

0 comments

Write a Comment

Fields with * are required