İnstagram Telif Hakkı Hakkında

Dünyanın en beğenilen ve en kaliteli görsel paylaşım ağı İnstagram tüm dünyada milyonlarca üyeye sahiptir. Bu denli fazla kullanılması ve popüler olması İnstagram’da telif hakkı iddialarını da her geçen gün arttırmaktadır. Bilindiği üzere telif hakkı bir materyalin, fikrin veya düşüncenin haklarının tümünün bir kişiye ait olmasıdır. İnternette bir fotoğraf kullandığınızı veya u fotoğrafı sosyal ağlardan birinde paylaştığınızı varsayalım. Normalde telif hakkı ihlali gerçekleşmemesi için fotoğrafı çeken kişiden yani fotoğraf sahibinden o fotoğrafı kullanmanız için izin almanız gerekiyor. Bu çok uzun ve karmaşık bir süreç olduğundan dolayı ne yazık ki kimse böyle bir süreçte yer almadan direkt olarak internette görmüş olduğu fotoğrafları yazıları veya diğer materyalleri alıp kullanabiliyor. Bu durum direkt olarak telif hakkı ihlali yani bir kişiye ait olan fikrin, sanatsal ürünün veya görsel – videonun izinsiz olarak kullanılması anlamına geliyor.

Tüm dünyada bütün ülkelerde geçerli ola telif hakkı eserlerin korunmasına yönelik bir yaptırımdır. İnstagram’da her gün binlerce görsel veya videonun paylaşıldığını düşünürseniz bazı art niyetli kişiler tarafından başkasına ait bir fotoğraf veya videonun kendi hesaplarında paylaşıldığını görebilirsiniz. Bu suç teşkil eden ve telif hakkı ihlaline neden olan bir durumdur. İnstagram telif hakkı son dönemlerde birçok kişinin başına gelmeye başlamıştır. Bunun en temel nedeni ise kendi çektiğiniz bir video olsa dahi bu videoda başkasına ait bir müzik kullanmanızdır. Bunun dışında yine Youtube veya benzeri video ağlarından indirdiğiniz videoyu direkt olarak kendi hesabınızda paylaşmanız telif hakkı ihlaline neden olabilir.

 

İnstagram’da Telif Hakkı İhlaline Neden Olan Durumlar

Hiç beklenmedik bir anda karşılaşılabilen telif hakkı ihlali can sıkan ve kullanıcıların bazı durumlarda İnstagram hesaplarına erişimlerinin kısıtlanmasına neden olan bir durumdur. Hatta öyle ki çok sayıda takipçileri olsa da İnstagram telif hakkından dolayı kapanan sayfalar mevcuttur. Normal şekilde paylaşımlarını yapan ancak bir müzik veya videodan bir kısım kullandıklarından dolayı geçici olarak kapanan veya süresiz silinen sayfalar mevcuttur. Öncelikle paylaşacağınız materyal eğer telif hakkı içeriyorsa İnstagram tarafından uyarılırsınız ve yüklediğiniz paylaşımı silmeniz istenir. Eğer bu duruma sürekli devam ediyorsanız sayfanız ilk etapta geçici olarak devre dışı bırakılabilir. Aynı telif hakkı ihlallerini tekrar tekrar gerçekleştiriyorsanız da sayfanız tamamen silinerek yayından kaldırılabilir. Bu nedenden dolayı içerikleriniz telif hakkı içermemeli ve başkalarına ait olan fotoğraf veya videoları izinsiz bir şekilde kullanmamalısınız. Video tamamen size ait olsa da telif hakkı başkasına ait olan bir müziği o videoda kullanırsanız yüklemiş olduğunuz video yayından kaldırılabilir. Bu tip telif hakkı ihlallerinde bulunmak istemiyorsanız İnstagram’ın resmi sitesinden ilgili bölümleri okumanızı tavsiye ediyoruz. Böylece sorun teşkil edebilecek İnstagram paylaşımlarında bulunmamış olursunuz.

0 comments

Write a Comment

Fields with * are required