INSTAGRAM İKİ FAKTÖRLÜ KİMLİK DOĞRULAMASI NASIL AÇILIR?

Sosyal medya kullanıcıları olarak neredeyse hepimiz iki faktörlü kimlik doğrulamasını görmüşüzdür. İnstagram iki faktörlü korumayı içeren en popüler mecralar arasında yer alıyor. Peki nedir bu instagram kimlik doğrulaması? Öncelikle hepimiz bu tür sosyal mecralarda kendimizi güvende hissetmek için güvenlik duvarları, şifreler vb. Araçlara ihtiyaç duyuyoruz. Fakat çoğu zaman bunlar yeterli olmuyor.  Milyonlarca insan sizinle aynı ağa bağlanırken kendinizi güvende hissetmeniz her zaman mümkün olmayabiliyor. İşte instagram kimlik doğrulama sistemi de burada devreye giriyor.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasını Nasıl Açabilirim?

İki faktörlü kimlik doğrulama neden gerekli oluyor sorusunun cevabını merak edenler de olabilir. Bu doğrulama herhangi birinde çevrimiçi hesaplarınızın şifresi dahi olsa bu tür yetkisiz kişilerin erişimini önler ve size ek olarak bir güvenlik sağlar. Bu özellik sayesinde oturum açma işlemi esnasında bilinmeyen bir cihazdan giriş yaparken şifreye ek olarak bir kod gerektirir. İki faktörlü kimlik koruma çevirici hesaplarınızı her daim etkili bir şekilde korur. Bu yüzden kullandığınız her tür instagram hesabı için iki faktörlü korumayı kullanmanızda büyük fayda var.

Bu özellik adından da anlaşıldığı üzere iki taraflı çalışıyor. Bir tarafta hesap girişi yapılan cihaz diğer tarafta ise sizin iki taraflı kimlik doğrulaması yaparken ya da daha önce hesabınıza doğruladığınız telefon numaranızı kullandığınız cihaz. Karşıdan gerek siz gerekse yetkisiz bir kişi giriş yaptığında ise cihaz ismi ve konum bilgileriyle birlikte size bildirim gelirken telefonunuza da bir ek kod gönderiliyor. Eğer girişi yapan siz iseniz kodu girip devam edebiliyorsunuz. Eğer ki siz değil tanımadığınız, yetkisiz bir kişi ise örneğin bir bilgisayar korsanı ya da şifrenizi ele geçirmiş herhangi bir kişiyse anında bertaraf edebiliyorsunuz.

 Öncelikle tabi ki instagram profilimize giriş yapmamız gerekiyor. Daha sonra aşağıdaki adımları izleyerek kolaylıkla iki faktörlü kimlik doğrulamasını açabiliriz.

  • Profilinizde sağ üst köşede bulunan yan yana üç nokta simgesine (İOS için) veya üst üste üç nokta simgesine (android için) tıklıyoruz.
  • Ekranda aşağı doğru ilerleyerek iki faktörlü kimlik doğrulamasına giriyoruz.
  • Güvenlik kodu gereksin butonuna basarak açık konuma getiriyoruz.
  • Eğer hesabınızda daha önceden doğruladığınız bir telefon numaranız yoksa, bir telefon numarası girmenizi isteyecektir. Telefon numarasını girdikten sonra ileri butonuna basıyoruz.
  • Telefonunuza SMS olarak bir kod gönderilecektir. Bu kodu girip yine ileri butonuna basıyoruz. Burada eklenmesi gereken şey ise iki faktörlü kimlik doğrulamasını açmak size hesabınızın yedek kodlarına erişim imkanı sağlayacak. Eğer instagram kimlik doğrulama sürecinde SMS güvenlik kodunuz size ulaşmazsa bu yedek kodlardan herhangi biriyle giriş yapabilirsiniz.

İşte bahsettiğimiz bu özellik sayesinde instagram hesaplarınızda korkmadan dolaşabilir resimleriniz, videolarınız ve kişisel bilgilerinizi her daim koruma altına alabilirsiniz. Üstelik kolayca yapabileceğiniz bu birkaç adımla.

0 comments

Write a Comment

Fields with * are required