İnstagramda Canlı Yayın Yapma

Teknoloji çağın da olmanın avantajlarını sonuna kadar kullanmak için her şeyi araştırıp konu hakkın da bilgi sahibi olmak için uğraşmaktayız. Bazı sosyal ağları uzun yıllar dan beri kullandığımız için onlar da tecrübe sahibi olduk. Fakat bazıların da ise yeni güncellemeler sayesin de bazı özellikler yeni aktif oldu. Facebook ve twitter gibi sosyal ağlar da bulunan, en çok kullanılan sosyal ağ İnstagram ’da da kullanılmaya başlanan canlı yayın yapma özelliği yeni paylaşımlar yapmak için seçenekler den biridir İnstagram canlı yayın yapmak son zamanlar da en çok kullanılan favori uygulamaların başın dan yer almaktadır. Anlık bildirimler paylaşmak canlı yayın sayesin de daha popüler olmuş durum da. Sadece kişisel hesaplar da değil markaların ve ünlü kişilerin sıkça bu uygulamayı kullanmasına olanak sağlamıştır.

Canlı yayın nasıl yapılır?

Yeni bir uygulama olduğu ve çoğu kullanıcının bilgisi olmadığı için İnstagram canlı yayının nasıl yapılacağını açıklamaya başlayalım.

  • Telefonunuz da kullanacağınız İnstagram canlı yayın özeliği için güncel versiyonun yüklenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Güncelleme ayarlarını kontrol ettikten sonra gerekirse yeni güncellemeyi yüklemeniz iyi olacaktır.
  • İnstagram hesabınıza giriş yapıp sonrasın da hikayeler sekmesini kullanacağınız ekrana geçmeniz gerekiyor. Sol üst tarafta bulunan hikayeler yazısının üstünde duran kamera işaretine tıklamanız gerekmekte.
  • Hikâye paylaşım alanın da ekranın alt tarafın da bulunan seçenekler de normal, boomerang ve canlı şıkların dan canlı yazısına tıklamanız yeterli olacaktır.
  • Canlı yayın ekranını tıkladıktan sonra ekranın alt kısmın da bulunan canlı yayın başlat butonu sayesin de yayına başlayacaksınız.

Bildirim ayarları

İnstagram canlı yayın butonuna basmadan önce yukarıda bulunan zil butonuna basıp aktif etmelisiniz. Böylelikle takipçilerinize canlı yayın başlattığınızı bildirimle iletirsiniz.

Bildirim ayarları açılıp canlı yayına başlat butonuna basıldıktan sonra yayına başlamaya hazırsınız. Kullanıcılarınızın canlı yayın başlamasıyla sizi takip ettiklerini ve canlı yayınla ilgili yorumlarını ekran üzerin de görebilirsiniz. Onların size yazarak yaptığı yorumlara siz sesli cevap verebilir hiçbir anı kaçırmadan canlı yayının keyfini çıkabilirsiniz.

Güncellemeler sayesin de yakın zaman da sisteme giren canlı yayınızı kaydederek 24 saat boyunca hikâye bölümün de görünmesini sağlayabilirsiniz. Canlı yayın bittikten sonra karşınıza gelen ekran da size canlı yayını kaydederek 24 saat boyunca yayında kalmasını ister misiniz diye sorulan şıkkı işaretlediğiniz de takipçilerini tarafın da 24 saat süresince izlenmesini sağlarsınız. İsterseniz yayın bitimin de dilebilirsiniz de. Sildiğiniz takdir siz canlı yayındayken sizi seyredemeyenler bu yanına ulaşamazlar. Eğer silmezseniz o an izleyemeyenler daha sonra izleme şansına sahip olur. İnstagram da yaptığınız canla yayının süresini 60 dakika olarak sınırlandırmışlar. 60 dakikalık süre için de istediğini kadar yayın yapabilirsiniz.

0 comments

Write a Comment

Fields with * are required