İnstagram Beğeni Limiti

Son dönemlerde sosyal ağların popülerliği eskiye oranla daha da artmıştır. Bilindiği üzere dünyadaki en gelişmiş fotoğraf paylaşım ağı olan İnstagram tüm dünyada milyonlarca üyeye sahiptir ve her geçen gün üye sayısını arttırmaktadır. Her dakika binlerce fotoğraf, hikaye ve videonun paylaşıldığı İnstagram’da tıpkı Twitter’da olduğu gibi takip etme ve takip edilme özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklere paylaşımlarını beğendiğiniz hesapları takip edebilir veya tanıdığınız kişilerle irtibat kurabilirsiniz. Aynı şekilde hesabınızı gizli hale getirmeniz durumunda sadece sizi takip edenler paylaşımlarınızı görebilir. Görsel paylaşımların ağırlıklı olarak yapıldığı İnstagram’da hikâye paylaşmanız da mümkündür. Kısa süreler görüntülenebilen hikâyeleri yine sizi takip edenler görebileceği gibi takip etmeyenlerin de görmelerine izin verebilirsiniz. İnstagram’ın bu kadar popüler olması sahte hesapların da bu platformda artmasına neden olmuştur. Özellikle popüler hesapların İnstagram aracılığı ile para kazanabilmesi sahte hesaplar oluşturularak bu hesaplardan beğeni veya takipçi satılmasına yol açmıştır. Bu spam durumları engellemek adına İnstagram normal davranışta bulunmayan hesaplar için beğeni ve takip etme sınırlaması getirmiştir. Böylece sahte hesaplardan yapılan eylemlerle diğer gerçek kullanıcıların rahatsız olmasının önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

İnstagram Beğeni Limiti

İnstagram beğeni özelliği ile paylaşılan fotoğraf video veya yorumlara beğeni yapmanız ve yorumlara cevap yazmanız mümkündür. Bunu aşırı derecede kullanmanız spam aktivite olarak algılanabilmekte ve İnstagram beğeni kısıtlaması bazı kullanıcılara uygulanabilmektedir. Bunun nedeni ise sahte hesaplardan yapılan spam aktivitelerin önüne geçilmesidir. Beğeni kısıtlaması ile belli bir süre fotoğraf, video veya yorumları beğenemezsiniz. Böylece İnstagram size yapmış olduğunuz aşırı beğeni eyleminin spam hareket olduğunu belirtmiş olur. Sürekli bu spam aktivitelere devam etmeniz durumunda ise kullanıcılardan alacağınız şikâyet sayısına göre hesabınız belli bir süre kapatılabilir veya tamamen silinebilir. İnstagram’da kişi takip limiti 7500 olarak belirlenmiştir. Normalde 7500 kişi takip etmeniz oldukça zordur. Bu kısıtlama sadece sahte hesapların spam hareketlerde bulunmasını engellemeye yöneliktir. 7500 kişi takip ettiğinizde başka profillere takip isteği göndermeniz engelleniyor. Bu sayının üzerinde takip isteği İnstagram tarafından spam aktivite olarak değerlendiriliyor.

İnstagram’da Beğeni Limiti Kaç?

Fotoğraf veya video beğenme için de yine bir kısıtlama söz konusudur. Normalden çok daha fazla beğeni yapan hesaplar belli bir limite ulaştıklarında kısıtlanmaya başlıyorlar. Kullandığınız hesaptan saatlik belli bir beğeni limitiniz bulunuyor. İnstagram beğeni limiti şu an için 350 ile sınırlandırılmış durumdadır. Yani bir saat içerisinde en fazla 350 fotoğraf veya videoyu beğenebiliyorsunuz. Bu sayının üzerine çıkmanıza izin verilmiyor. Eğer saatte 350’den daha fazla fotoğraf veya video beğenirseniz hesabınız geçici olarak kilitlenebiliyor. Hatta sürekli bu aktiviteye ısrarcı bir şekilde devam etmeniz durumunda da hesabınız süresiz bir şekilde kapatılabilir. Bu nedenle İnstagram beğeni limitini aşmamaya dikkat etmelisiniz.

0 comments

Write a Comment

Fields with * are required