İNSTAGRAM ARAMA GEÇMİŞİ NASIL SİLİNİR?

Milyonlarca topluluğun bulunduğu instagram gün geçtikçe kullanıcılarını kat kat artırmaktadır. Arama kısmında ve keşfette daima takipte olduğunuz favori hesapların paylaşımları çıkar. Bununla birlikte ayrıca aradığınız konu etiketlerini  barındırır. Merak ettiğiniz kişileri, ünlüleri, popüler sayfaları instagram arama kısmından ararız ve yaptığımız aramalar geçmişte kayıtlı kalır. Bundan sonra yaptığımız aramalarda da arattığımız isimler tekrardan karşımıza çıkabilmektedir. İnstagram arama geçmişi silme sorulan sorular arasında başlıca nedenler arasında yer almaktadır.  İnstagram arama geçmişini temizlemek için yeni sürümü yüklemeniz şarttır, yeni sürüm sayesinde sıkıntı çıkmadan aşağıda belirteceğimiz adımlarda bulunan seçenekleri uygulayarak geçmişte yaptığınız aramalardan kurtulacaksınız. Etiketler ve Aradığınız kişileri instagram arama geçmişinden silmek için:

İnstagram Arama Geçmişini Silme

 • İlk olarak instagram uygulamasından profilinize giriş yapıyorsunuz.
 • Sağ üst kısımda bulunan üç nokta simgesine dokunun.
 • En alt kısıma inerek arama geçmişini sil seçeneğine dokunarak instagram kişi aramalarınızı silebilirsiniz.
 • Bu şekilde arama geçmişinizi silmiş olacaksınız.

Kullanıcıları tarafından an ve an fotoğraf paylaşma imkanları sunan uygulamalar arasında yer alan instagram son zamanlarda story özelliği ile birlikte de ayrıcalığını artırdı. Binlerce kullanıcının bulunduğu uygulamada yapılan aramaları silmenin birkaç farklı yolu vardır. Üstteki yazıda en pratik olan yolunu anlattık. İnstagram da yaptığınız aramalar kişi geçmişlerinizde kayıtlı kalır.  Bu adımlarla aramalar her zaman kalıcı olarak silinmeyebilmektedir. Bu durumda ise instagram önbellek temizleme işlemini uygulamamız gerekiyor. Tüm aramalarınızı tamamen siler, ve instagram geçmişinizi sıfırlar.

 • Android telefonunuzdan instagram arama geçmişi silme hususunda 2.yöntemi uygulamak için şu aşamaları izleyebilirsiniz.
 • Telefonunuzun ayarlar sekmesine giriniz.
 • Ardından uygulamalar sekmesine tıklayınız.
 • İnstagram uygulamasını bularak bellek sekmesine tıklayınız.
 • Bellek seçeneğininde altında bulunan önbelleği temizle kısmına tıklayarak instagram uygulamasını kalıcı olarak sıfırlayabilirsiniz.
 • Bu işlemden sonra instagrama da sıfırdan giriş yapmanız gerekir.
 • İşte instagram arama geçmişi silme eylemi adımlarda anlattığımız gibi çok kolay. Bu adımları uygulayarak arama geçmişimizi tamamen sıfırlayabilirsiniz.

İnstagram Uygulamasını Silerek Arama Geçmişinden Kurtulmak

Bu adımda yapmanız gereken tek şey instagram uygulamasını kaldırarak, klasörü silerek arama geçmişinden tamamen kurtulmak olacaktır. Ardından google playden uygulamayı tekrardan indirerek sıfırdan instagramı kullanabilirsiniz. İnstagram uygulamasını kaldırdıktan sonra dosyalarda bulunan com.instagram.android klasörünün silinmesi gerekiyor. Bu işlem sizin telefonunuzda uygulanmıyorsa manuel olarak dosyayı silmeniz gerekiyor. Bunu yaparken instagram uygulamasını tekrardan silmeniz gerekiyor. Milyonlarca kitlenin bulunduğu instagramda kişi aramalarını silmenin bir yolu daha vardır bu alternatifte ise arama geçmişinize tekrardan girip görmek istemediğiniz instagram kişilerinin öğesine uzunca basılı tutarak dokunun. Daha sonra karşınıza çıkacak olan gizle seçeneğine dokunarak bu kişiyi arama geçmişinizden kaldırabilirsiniz. İnstagram uygulaması kullanıcılarına değişik alternatiflere beraber arama geçmişini silme özelliklerini birden çok fazla seçeneğe dayamıştır. İnstagram arama geçmişimizi silmek için dilediğiniz yolu kullanarak belirtilen adımlarla kalıcı olarak silebilirsiniz.

0 comments

Write a Comment

Fields with * are required